„ JEST W KAŻDYM WIERNYM SERCU POLAKA”
Zainspirowani przesłaniem wiersza A. Słonimskiego pt. „Polska” uczniowie klasy IVA przekładem intersemiotycznym odpowiedzieli na pytanie podmiotu lirycznego” (…) pytasz się synu, gdzie jest i jaka?”
Pracujemy w zespołach i prezentujemy wytwory prac
Zadaniem uczniów na lekcji języka polskiego w dniu 09 lutego 2022r. było wykonanie map myśli, na których przedstawili najważniejsze informacje o Polsce. Uczniowie dobierali się w zespoły wedle indywidualnych preferencji, były to grupy dwu i czteroosobowe. Musieli zmieścić się w wyznaczonym przez nauczyciela czasie, a zatem uczyli się gospodarować czasem. Po zakończeniu prac liderzy wraz z pozostałymi członkami grup dokonywali prezentacji na forum klasy. Wystąpienia publiczne okazały się dla dzieci niesamowitą przygodą, podczas której zwiększały swoje kompetencje w zakresie pokonywania tremy i reklamowania wypracowanego produktu. Zgodnie z zasadą oceniania kształtującego uczniowie rozwijali umiejętność samooceny.
Integracja dyscyplin
Prezentacja wytworów prac uczniów udowodniła, że integracja literatury i sztuki przynosi pozytywne efekty. Operacja przekodowania jednego kodu na drugi, to jest tekstu poetyckiego na obraz, okazała się zajmującą czynnością dla wykonawców, a efekty działań wartościowe i budzące zainteresowanie u odbiorców. Przekład interesemiotyczny łączy się z multisensoryczną percepcją komunikatu, ułatwiającą jego recepcję, tj. z odbiorem przekazu kilkoma bądź wszystkimi zmysłami. Lepiej zapamiętujemy dany obiekt, jeśli poznajemy go wielokanałowo, np., gdy go widzimy, dotykamy, a nawet czujemy jego zapach. Dzieci, w różnorodnej plastycznie formie, przybliżyły wyobrażoną słowami wiersza A. Słonimskiego Polskę. Wzbogaciły interpretację własnym pomysłem, korzystając z arkuszy papieru, kredek, flamastrów, wycinków gazet, fragmentów zasuszonych roślin, kolorowych zdjęć zwierząt, ludzi, miejsc czy tradycji polskich; zapisywały cytaty ważnych polskich haseł, rysowały symbole narodowe Podczas pracy dzieci korzystały z narzędzi TIK. Działania uczniów utrwaliłam na zdjęciach.
Opracowanie - Anna Jabłońska