Warsztaty pisarskie- spotkanie z pisarką, poliglotką, autorką bajek dla dzieci i dorosłych, autorką czasopism naukowych, malarką i fotografką wrażliwą na piękno sztuki i natury – panią dr nauk humanistycznych – Katarzyną Czubałą- Vyborov. Ruszył projekt „Wędrówki do świata wyobraźni, czyli sztuka kreatywnego tworzenia” 18 października 2021 autorki innowacji Anna Bąk i Agnieszka Suszczyk zorganizowały spotkanie literackie, warsztaty pod kierunkiem dr.a nauk humanistycznych, pani Katarzyny Czubały Vyborov.Uczestniczki: Natalka Wróblewska, Dominika Zawiślańska, Noemi Dąbrowska, Oliwka Skrochocka, Ola Honory, Ania Walczuk, Julka Suszczyk i Ola Bąk zdobywały szlify literackie w kierunku redakcji własnych tekstów: wierszy, opowiadań, bajek i innych form redakcyjnych. Pisarka inspirowała do pisania jako metody na uzewnętrznienie bogactwa wyobraźni, rozmawiałyśmy o sztuce rymowania wierszy i bajek, poznałyśmy sposoby scrapbookingu, czyli wspierania słowa obrazem- własną ilustracją, co ma za zadanie wzbogacenie pola skojarzeń u tworzącego tekst ucznia, ale i wpłynięcie na atrakcyjność odbioru przez czytelnika.Jako że dziewczynki mają już pierwsze doświadczenia w pisaniu tekstów, wymieniły doświadczenia, w jaki sposób pisały wiersze, opowiadania konkursowe czy hymn naszej szkoły. Natalka Wróblewska uzyskała od pisarki pozytywną recenzję własnego wiersza pt. „Bocznica zagłady”, zainspirowanego niedawną wizytą w Muzeum Obozu i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Natalka odczytała własny wiersz, pozostawiając w słuchaczach ślad emocjonalnego wzruszenia. Jego treść zamieszczę pod koniec dzisiejszego artykułu. Po nim zamieszczę mój własny utwór… Pisarka przygotowała dla uczestniczek warsztatów quizy o bajkach dawnych i współczesnych, wymieniałyśmy doświadczenia w czytaniu bajek określonych pisarzy, różnorakich sposobach moralizowania, bohaterach tych utworów i lokowaniu akcji w świecie przedstawionym. Co ciekawe, i my, i młodzież zgodnie preferujemy bajki o spokojnej fabule. Dziewczęta otrzymały do rozwiązania tematyczne rebusy. Wielką frajdę odczułyśmy, słuchając dwóch bajek pani Katarzyny Czubały – Vyborov. To cudne, rymowane, samodzielnie ilustrowane dydaktyczne utwory, urzekające słowiańskim pięknem obrazowania poetyckiego. Bajki można nabyć w bibliotece naszej szkoły. Pierwsze warsztaty w wędrówce do świata wyobraźni za nami. Czeka sztuka kreatywnego tworzenia, a jednocześnie piękna przygoda. Powoli zanurzamy się w literaturę, a akt jej tworzenia , jak i czytania może mieć działanie relaksacyjne, a może i terapeutyczne. Na zakończenie – dwa wiersze: Natalii Wróblewskiej i mój. Inspiracją stały się nasze przeżycia podczas zwiedzania Muzeum Obozu i Miejsca Pamięci w Sobiborze.
„Bocznica zagłady”Tam, gdzie słońce jest bardziej wyblakłe,Tam, gdzie ptaki nie śpiewają,Piski, szlochy słychać do tej pory,Jechał pociąg, a w wagonach ludzie,Ludzie głodni, ubrani biednie,Trzymający klucz nadziei w kieszeni,A z tych kluczy teraz tylko resztki za szklaną szybą ujrzeć namDadzą…
Autor: Natalia Wróblewska, kl. 8a
*******************************
„Los poprosił ich do tańca”
Za kolczastym drutem nienawiściPogarda z bólem tańczą zgodne tango.Tu żaden sen o życiu się nie ziści,Nie zaczerpną wolności otwartą bramą.W takcie sztajera walczyk niemiecki,Taniec koszmaru, taniec zdradziecki.
A czemu łza nie tańczy?Kogo widzi żydowska łza?
Mały, kościany grzebyczek,Metalowy, bez ucha kubeczek.Obrączki zdjęte z palców par,Nieme czekają na życia dar.
Autor: Anna Bąk