foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 6 Maj 2024    |    Imieniny: Judyta, Jan, Jurand

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


1260595
Dziś
Wszystkie
9
1260595

Twój numer IP: 3.15.10.137
2024-05-06 00:50

APEL Z OKAZJI 233.ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Dnia 29 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie, pod kierunkiem p. Agnieszki Polak, p. Bożeny Nowosad i p. Marka Tarnowskiego, przygotowali montaż słowno-muzyczny. Ukazano okoliczności powstania Ustawy zasadniczej oraz  przyczyny upadku Rzeczpospolitej. Uczniowie kl. 6b i 7 w symboliczny sposób, przy dźwiękach „Hymnu kosynierów” i „Marszu Niezłomni”, odegrali bitwę pod Racławicami. Pragnąc oddać radość majowego święta, uczniowie recytowali wiersze i chóralnie śpiewali pieśni. Trzecioklasiści, oprócz wykonania utworu „Pamięć w nas”,  zaprezentowali taniec ludowy. Dopełnieniem uroczystości była niezwykła dekoracja autorstwa p. Agnieszki Dąbskiej. Należy podkreślić, że wszyscy uczniowie klas 0-8 zaangażowali się w obchody Święta Konstytucji, którzy od okiem nauczycieli historii i wychowawców wykonali piękne plakaty upamiętniające wydarzenia z roku 1791. Obchody 233.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja swoją obecnością uświetnili: Wójt  Gminy Ruda- Huta p. Kazimierz Smal, Przewodniczący Rady Gminy Ruda – Huta p. Piotr Śliwa, Wójt Elekt Gminy Ruda – Huta p. Jarosław Walczuk, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Rudzie – Hucie p. Anna Nadolska.  Serdeczne podziękowania za przygotowanie strojów i rekwizytów: p. Agnieszce Grabowskiej, p. Iwonie Zawiślańskiej, p. Agnieszce Gąsiorowskiej, p. Katarzynie Kloc, p. Elżbiecie Czerniakiewicz, p. Radosławowi Walczukowi i p. Stanisławowi Mazurkiewiczowi.

Agnieszka Polak

 

 

 

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „Kartka Wielkanocna”

Szkolne Koło Caritas zorganizowało konkurs na najpiękniejszą „Kartkę Wielkanocną”. Celem konkursu było promowanie tradycji Świąt Wielkanocnych, rozwijanie inwencji twórczej, pomysłowości oraz kreatywności dzieci i młodzieży. Kartki miały przedstawiać motywy wielkanocne, z naciskiem na katolickie. Najpiękniejsze kartki przekazane zostały na potrzeby Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Przy ocenianiu komisja brała pod uwagę poziom estetyczny i artystyczny wykonanej pracy, oryginalność oraz stopień nawiązania do tradycji.

Wyniki konkursu:
oddziały 0, klasy I- III szkoły podstawowej
I miejsce: Klara Psuja kl. I
II miejsce: Zuzanna Niedźwiecka II a, Róża Walczuk kl. II b
III miejsce: Julia Kantyka kl. III, Martyna Huryn kl. III
Wyróżnienia: Anna Zawiślańska kl. I, Antoni Guściora kl. III, Szymon Dąbrowski kl. I, Nel Skrok II b, Szymon Oziębło kl. II a, Julia Mazurkiewicz kl. II a, Daria Podgórska 0 a, Dorota Ćwir 0 a, Julia Janicka 0 a, Martyna Bartosz 0 b, Aleksandra Grzywna 0 b

klasy IV- VIII szkoły podstawowej
I miejsce: Wojciech Sitarz kl. V
II miejsce: Martyna Hawryluk kl. VI a
III miejsce: Maja Dziechciaruk kl. IV b, Maja Kozłowska IV b
Wyróżnienia: Przemysław Mazurkiewicz kl. III b, Julia Oziębło kl. VII

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział oraz gratulujemy zwycięzcom.

BRAWO WIKTORIA!

24 kwietnia 2024r. Wiktoria Urbańczyk z klasy 2b zdobyła wyróżnienie w V POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM „Mój dziecięcy świat” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie. Celem konkursu było podkreślanie znaczenia wykorzystania literatury w kształtowaniu osobowości dziecka, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa, promocja talentów, prezentacja możliwości twórczych dzieci.

Gratulacje!
Agnieszka Lewak

DZIEŃ DOBRA

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zorganizowali w ramach Dni Dobra kiermasz ciast. Do słodkości wolontariusze przygotowali cytaty z biblii.  Pozyskane fundusze zostaną przekazane na pomoc bezdomnym Ośrodka Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie. Dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

opiekunowie SKC: Agnieszka Lewak, Sylwia Dzwonkowska

LEKCJA MUZEALNA W SOBIBORZE

Ziemia, na której staliśmy 24 kwietnia 2024r. z uczniami klasy 6a oraz 8, przesiąknięta została krwią ofiar hitlerowskiej, bestialskiej eksterminacji narodów, na 58 hektarach obszaru leśnego, znajdującego się po zachodniej stronie linii kolejowej Chełm - Włodawa. SS Sonderkommando Sobibór jako obóz zagłady funkcjonował od maja 1942r. do października 1943r. Komory gazowe, mieszczące do 600 osób wpychanych bestialsko do środka przez hitlerowskich ludobójców i ich pomocników, były docelową drogą deportowanych.

Pierwsze ofiary
Pierwsze pociągi deportacyjne  przyjechały w maju 1942 r. z Lubelszczyzny, z powiatów lubartowskiego, puławskiego, chełmskiego; w tym samym czasie ze Słowacji, Czech, Austrii, Holandii, Niemiec.

Proces eksterminacji w komorach gazowych
Do komór gazowych (3-6 stacjonarne) wprowadzony był system rur emitujących spaliny z silników spalinowych. Proces zabijania trwał około 20 minut. Usuwano ludziom złote zęby. Zwłoki  wrzucano do grobów masowych.

Dowody zbrodni
Krematoriów w Sobiborze nie było. Masowe groby zaczęły puchnąć na skutek wysokich temperatur latem, zatem zwłoki przenoszono na paleniska, palono je też na szynach kolejowych.

Co robiono z mieniem odebranym ofiarom?
Mienie odebrane społeczności żydowskiej przywłaszczali sobie esesmani. Dobytek ludzi ładowano do wagonów, odebrane rzeczy stały się własnością III Rzeszy. Osobiste pamiątki żydowskie, fotografie były niszczone. Ocalała plakietka identyfikacyjna 6-letniej  Lei Judith de la Penhi i 8-letnirgo Deddiego Zaka, którzy wraz z rodzicami zginęli w komorze gazowej latem 43 roku.

Sprawcy zagłady
25. 30 Niemców i 120 wachmanów (strażników), wśród pomocników Ukraińcy, np. oprawca ok.30 tys.  Żydów - Demjaniuk. Komendanci:  Franz Stangi, Franz Reichleitner.

Funkcja
Obóz w Sobiborze był miejscem natychmiastowej zagłady. Niewielki odsetek był „oszczędzony” przed natychmiastową śmiercią, czyli ludzie ci brali udział w sortowaniu mienia, pracowali w warsztatach rzemieślniczych, np. szewskim, stolarskim itp., byli też komando fryzjerzy - obcinali włosy osobom pędzonym do komór gazowych.

Ucieczki
Deportowanych zapewniano, że jadą do pracy na wschód. Niektórzy orientowali się, ze to pułapka i próbowali zbiec z pociągów.. W lipcu 43r. – ucieczka komando przy wyrębie drewna. W październiku 43r. wybuchło powstanie. Z Mińska przywieziono transport jeńców wojennych, powzięto wspólnie plan zabicia esesmanów, zdobycia broni. W sumie około 300 więźniów uciekło z obozu, połowa z nich zginęła na polu minowym. Przeżyło około 60 więźniów, po latach złożyli relacje, dzięki którym dziś wiemy o zbrodni ludobójstwa. W 2019 roku zmarł ostatni uciekinier z Sobiboru.

Co po powstaniu z ty miejscem?
Heinrich Himmler wydał decyzję o likwidacji obozu śmierci do końca grudnia 1943r., komory gazowe zostały wysadzone w powietrze, zaś groby zaorane.

Podsumowanie
Ludobójcza hitlerowska okupacja w Polsce sięgnęła szczytów zezwierzęcenia. Takiego ogromu nienawiści i bestialstwa, pociągającego za sobą męczeńską śmierć setek tysięcy istnień ludzkich, nie nie znały dotąd dzieje cywilizowanego świata. Obłąkańczy zamiar hitlerowców, zmierzający do wytępienia całych narodów, był wcielony w życie między innymi w obozie zagłady w Sobiborze - jako element akcji Reinhardt (Bełżec, Sobibór i Treblinka).
Lekcję muzealną poprowadziła dla uczniów naszej szkoły pani Justyna Bajuk.

Opracowanie - Anna Jabłońska

SPOTKANIE Z BAŚNIAMI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA

22 kwietnia 2024r. uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Rudzie – Hucie uczestniczyli w spektaklu opracowanym przez POZNAŃSKI TEATR AKTORA „Baśnie Andersena”.
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Wieczorek
Kostiumy i formy teatralne: Teresa Mak
Opracowanie muzyczne: Michał Szablowski
Teksty piosenek: Andrzej Wieczorek
Uczniowie z uśmiechem i zainteresowaniem obejrzeli współczesne interpretacje trzech baśni: „Świniopas”, „Nowe szaty cesarza” i „Brzydkie kaczątko”.
ŚWINIOPAS to bardzo mądra baśń, która uczy nas, że nie wolno oceniać ludzi po pozorach. Przekonuje się o tym księżniczka, która nie widzi w księciu człowieka godnego zainteresowania tylko dlatego, że nie posiada tyle pieniędzy, co ona. BRZYDKIE KACZĄTKO TO baśń, która uczy, aby nie osądzać nikogo po wyglądzie. W miarę upływu czasu ludzie się zmieniają i z „brzydkiego kaczątka” przekształcają w pięknych i atrakcyjnych. Nie należy w żadnym wypadku wyśmiewać się czy dokuczać komuś, kto może nie jest najładniejszy. NOWE SZATY CESARZA to baśń, która opowiada o nowej tkaninie, wymyślonej przez oszustów. Dworzanie i cesarz okazali się głupcami ponad miarę. Lękali się utraty dobrych stanowisk, nie chcieli narazić się na śmieszność czy nawet na niełaskę cesarza. Zachwycali się czymś, czego w ogóle nie było, aby tylko dogodzić cesarzowi. Tylko małe dziecko odważyło się powiedzieć głośno to, o czym wszyscy myśleli. Tylko dziecko powiedziało głośno, że cesarz jest nagi. Dziecko nie bało się niczego, było szczere, nie znało intryg, dlatego powiedziało prawdę. Baśń zawiera naukę, że nie należy zawsze i każdemu przytakiwać, należy mieć swoje zdanie i odważnie je wyrażać. Zasady, o których myślał i pisał H. Ch. Andersen są nadal aktualne dlatego, sięgamy po nie chociaż minęło już ponad 200 lat od ich powstania. Zachęcamy też innych do tego, aby udali się na spotkanie ze sławnych baśniopisarzem.

Bożena Nowosad

KONKURS WIEDZY O PSZCZOLE

Do XXIV Powiatowego Konkursu Wiedzy pn. „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka” w dniu 22 kwietnia 2024 roku przystąpili uczniowie: Mikołaj Guzewski 6a, Maximilian Śliwiński 6a, Wojciech Sitarz 5, Gabriel Nadolski 6b i Mikołaj Danicki 6b. Organizatorami konkursu byli Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie, PANS w Chełmie, Kuratorium Oświaty w Lublinie. Cele konkursu to m.in.: propagowanie wśród dzieci i młodzieży znaczenia oraz roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym, zwrócenie uwagi na piękno przyrody, a także zagrożenia wynikające z malejącej liczby pasiek oraz postępującej degradacji środowiska naturalnego, propagowanie konieczności rozumienia procesów przyrodniczych i ochrony przyrody, zwrócenie uwagi na wartości odżywcze i lecznicze produktów pszczelich. Dla uczestników przygotowany był słodki poczęstunek. Oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród, odbędzie się w dniu 2 czerwca 2024 podczas XXVI Nadbużańskiego Święta Pszczoły.

Opracowała - p. Dorota Sawicka

ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS. Kwiecień to miesiąc zarezerwowany dla propagowania wiedzy na temat autyzmu, a kolor niebieski to znak rozpoznawczy i nieodłączny towarzysz kampanii. Barwa ta symbolizuje nadzieję osób ze spectrum autyzmu na lepsze życie w społeczeństwie. Przez cały miesiąc w środkach masowego komunikowania, pojawiać się będą różnego rodzaju informacje, z których można się dowiedzieć czym jest autyzm oraz z jakimi trudnościami mierzą się osoby dotknięte tym zaburzeniem. W naszej szkole powstała gazetka na temat zachowania dziecka ze spektrum autyzmu, wychowawcy klas otrzymali materiały na temat autyzmu do wykorzystania na godzinach wychowawczych. Zachęcamy również do poszerzania wiedzy na ten temat – prezentacja umieszczona w naszej zakładce:  pedagog, psycholog, logopeda.

Katarzyna Lipiak, pedagog
Sylwia Kalińska, psycholog

LAURKA DLA STRAŻNIKÓW LASÓW

29 maja obchodzimy Święto Strażników Lasów, czyli strażacy i leśnicy, to Ci którzy czuwają, aby w naszych lasach nie rozprzestrzeniały się pożary. Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów, by im bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarem. Uczniowie klas I-III naszej szkoły  po raz kolejny włączyli się w tą ogólnopolską akcję. Oto wyjątkowe laurki.

Barbara Mikołajczyk

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W tym roku mija 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej popełnionej na  ponad 21 tysiącach Polaków. Z dniem 13 kwietnia, kiedy to obchodzimy „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”, wiążą się dwie daty: 13 kwietnia 1943 roku, kiedy Niemcy ogłosili odnalezienie mogił polskich oficerów oraz  13 kwietnia 1990 roku - ZSRR oficjalnie przyznał się do popełnienia tej zbrodni. Dnia 5 marca 1940 roku Stalin podpisał dokument o rozstrzelaniu oficerów i innych obywateli polskich osadzonych w obozach sowieckich. Od początku kwietnia do 19 maja 1940 roku więźniów z obozów w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku, Kozielsku, Charkowie. Wykonanie tej zbrodni było dziełem NKWD. Wśród zamordowanych byli: oficerowie, lekarze, naukowcy, inżynierowie, duchowni, posłowie i senatorzy, dyplomaci i urzędnicy, artyści i olimpijczycy. Pragnąc złożyć hołd naszym przodkom, 10 kwietnia 2024r. uczniowie kl.6b pod opieką pani wicedyrektor Doroty Sawickiej i pani Agnieszki Polak, wzięli udział w lekcji pt. „Katyń- Golgota Wschodu”. W atmosferze powagi i w wielkim skupieniu zaprezentowali fragmenty książki ks. Zdzisława Peszkowskiego  pt. ... i ujrzałem doły śmierci: Charków – Miednoje - Katyń, ukazujące ludobójstwo Polaków  w wykonaniu radzieckich katów. Pani Marta Kordas  przedstawiła informacje dotyczące ppor. Adama Jakubca i żyjących jego potomków. To ku jego pamięci 30 kwietnia 2010r.  na terenie szkoły posadzono dąb. Spotkanie zakończyło się dyskusją pełną refleksji na temat okrucieństwa i bestialstwa wobec narodów w czasie II wojny światowej. Dziękujemy pani Dyrektor Publicznej Biblioteki Gminy Rudy – Huta za udział w spotkaniu.

Agnieszka Polak

 

 

 

 

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie