WIGILIA
Wigilia klasowa to świetny moment, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości, przy dźwiękach pięknych kolęd oraz wspólnym posiłku wprowadzić wszystkich w magiczny świat Świąt Bożego Narodzenia. W klasie drugiej spotkanie wigilijne rozpoczęło się od obejrzenia Jasełek przygotowanych przez uczniów klas III i IV. Następnie wszyscy uczniowie udali się do swojej sali w której znajdował się nakryty białym obrusem stół. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole znalazł się opłatek, sianko, pierniczki i inne słodkości przygotowane przez rodziców. W blasku choinki uczniowie, wychowawczyni i rodzice złożyli sobie życzenia, łamali się opłatkiem i śpiewali kolędy. Na wszystkich twarzach gościł uśmiech i zadowolenie. Po zakończeniu spotkania odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, zorganizowane przez wychowawcę i rodziców. Uczniowie wykonali piękne wianki świąteczne, którymi udekorują drzwi swoich domów. Było naprawdę świątecznie i magicznie. Wesołych Świąt!
Małgorzata Rękas
MISTRZ KALIGRAFII
10 grudnia 2024 r. nastąpiło rozstrzygnięcie klasowego konkursu „Mistrz kaligrafii”. Celem tego działania było rozpowszechnianie wśród uczniów klasy pierwszej sztuki pięknego, kształtnego, starannego i estetycznego pisania. Wytwory pracy uczniów zawarte w zeszytach i na karty pracy były oceniane przez wychowawcę przez cały listopad. Szczególną uwagę zwracaliśmy na: kształt liter, łączenia, kierunek pisma i prawidłowe rozmieszczenie tekstu na stronie. Laureatami konkursu zostali: Martyna Bartosz, Wiktor Iwaniszczuk, Kinga Pakuła, Mateusz Sitarz i Alicja Labiszak. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył im Pan Dyrektor A. Marszaluk oraz praktyczne, kolorowe teczki, które przydadzą się na pewno do gromadzenia ciekawych materiałów szkolnych. Gratulujemy laureatom. Pozostałych zachęcamy do wytrwałej pracy. Jesteśmy przekonani, że wkrótce, wszyscy będziemy pisać najładniej.
Bożena Nowosad
„PTAKI WOKÓŁ - ZIMOWE DOKARMIANIE PTAKÓW”
Dnia 18 grudnia w klasach 0-III zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne pt.” Ptaki wokół nas - zimowe dokarmianie ptaków” przeprowadzone przez Pana Kamila Tarasa - pracownika Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oddział w Chełmie. Za oknami robi się coraz chłodniej, a temperatura powietrza spada poniżej zera. To oznacza, że na naszą pomoc coraz bardziej liczą żyjące w pobliżu człowieka ptaki. Warto przypomnieć kilka ważnych zasad dotyczących ich dokarmiania w czasie zimy. Decydując się na dokarmianie zwierząt, musimy mieć świadomość, że są to dzikie zwierzęta, które powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu, prowadzi m.in. do utraty instynktu, a także naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne. Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w trudnych warunkach, które mogą zagrażać ich życiu. Gdy już takie nastaną, powinniśmy wiedzieć, czym je dokarmiać. Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć, czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa. Nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogę chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pobliżu karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu. Dziś popularnym przysmakiem ptaków są „pyzy”, są to gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, można je kupić w większości sklepów zoologicznych. Jednak takie mieszanki bez problemu przygotujemy samodzielnie w domu. Powszechne karmienie ptaków pieczywem nie jest dobrą praktyką, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi może im bardzo zaszkodzić. Pamiętajmy, że pokarm powinniśmy kłaść w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczają się do miejsca, w którym są karmione. Trzeba także je regularnie dokarmiać do końca zimy. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia. Podczas coraz łagodniejszych zim z brakiem śniegu ptaki powinny same sobie radzić w zdobywaniu pokarmu. To jednak nie oznacza, że nie możemy im pomóc w inny sposób. Możemy zatroszczyć się o ich naturalne stołówki i posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce stanowiące dla ptaków pokarm. Do nich należą: bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina.
Barbara Mikołajczyk
KLASY 3A I 4 W PODRÓŻY DO PRZESZŁOŚCI
13 grudnia uczniowie klas 3a i 4 wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej. Wzięli udział w zajęciach „Obrzędy i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia” oraz warsztatach z rękodzieła „Ozdoby choinkowe”. Zajęcia odbywały się w obiektach muzealnych ze świątecznym wystrojem, gdzie uczniowie zapoznali się z obrzędami i zwyczajami świąt Bożego Narodzenia na Lubelszczyźnie, praktykowanymi przed II wojną światową przez mieszkańców wsi oraz ziemiaństwo. Pani przewodnik pięknie opowiadała o tradycjach bożonarodzeniowych dawniej i teraz. Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w warsztatach z rękodzieła. Na początku poznali tradycję choinkową, jej drogę do Polski i na Lubelszczyznę oraz legendy ludowe z tym związane, następnie wykonali po 3 ozdoby choinkowe – kołyskę dla Pana Jezusa, gwiazdę z aniołkiem i misia z brzuszkiem z orzecha włoskiego. Była to żywa i bardzo ciekawa lekcja historii, zarówno dla uczniów jak i opiekunów.
Iza Mazurkiewicz
Z TEATREM NA TY
13 grudnia mieliśmy okazję odczarować panujący przesąd o krążącym pechu. W zamian za to mieliśmy okazję do odstresowania się i uczestnictwa w kulturze. Tego dnia uczniowie klasy szóstej oraz siódmej a i siódmej b pod opieką nauczycieli uczestniczyli w odbiorze improwizowanej sztuki teatralnej, realizowanej na żywo przez MMS IMPRO, czyli silne tworzywo TEATRU OKO. Emocji było co niemiara, teatr wyzwolił kreatywność myślenia osób uczestniczących, a na scenie zobaczyliśmy sugestywnie pokazującą Zuzię Soborę, Igora Psuję i Magdę Rozmarynowską, niespodziewanie zaangażowanych przez reżysera sztuki - Marcina Woszczewskiego wraz z imiennikiem - M. Nawrockim i Szymonem Woszczewskim. Warto było przeżyć godzinę zegarową z teatrem na ty.
Opracowanie - A. Jabłońska
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
Uczniowie klasy 6 i 4a uczestniczyli dzis w Kiermaszu Bożonarodzeniowym zorganizowanym w Hucie Kultury. Dzięki zaangażowaniu rodziców i uczniów oraz pracowników GOK można dzis było kupić przepiękne prace o tematyce bożonarodzeniowej. Zebrane pieniążki zostaly przekazane na leczenie małego Szymona Z.
Opracowanie – A. Jabłońska
ZAPAŚNICZE MIKOŁAJKI
W Chełmie (06.12.2024) odbyły się Mistrzostwa Województwa dzieci i młodzików w zapasach. Po raz kolejny z dobrej strony zaprezentowali się zapaśnicy ze Szkoły Podstawowej w Rudzie- Hucie. W grupie dziewcząt srebrny medal wywalczyła Amelia Honory, a na trzecim miejscu podium stanęła Klara Dąbrowska i Agata Wilkos. Z kolei chłopcy zdobyli dwa srebrne i trzy brązowe medale. Dopiero w finale przegrali swoje walki Piotr Paciejewski i Ryszard Walczuk. Piotrek po zaciętym pojedynku przegrał z aktualnym wicemistrzem Polski młodzików. Brązowe medale wywalczyli: Jakub Przetak, Szymon Krawczyk i Cezary Wilkos. Dodatkową radość wywołała słodka paczka od Mikołaja.
DZIEŃ WOLONTARIUSZA - POMOC DLA BURUNDI
5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli obchodzone corocznie święto wolontariuszy, którzy zajmują się wolontariatem na całym świecie. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas zorganizowali kiermasz ciast oraz własnoręcznie wykonanych bransoletek dla Burundi w Afryce. Burundi jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, z ponad 70% populacji żyjącej poniżej granicy ubóstwa. Uczniowie ochoczo włączyli się w organizację akcji. Szkole Koło Caritas działa i przed nimi jeszcze wiele dobrego do zrobienia.
Agnieszka Lewak
EKSPERYMENTUJEMY - „CZY CZARNY WĘGIEL MOŻE OCZYŚCIĆ WODĘ?”
„Czy czarny węgiel może oczyścić wodę?” - na tak postawione pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy III b wykonując doświadczenie. Do wykonania doświadczenia wykorzystano: szklankę, wodę z kranu, kilka kropli atramentu oraz tabletki węgla leczniczego.
Wniosek z obserwacji:
Uczniowie przekonali się, że po wrzuceniu węgla leczniczego do wody z atramentem zmienia się kolor wody. Atrament został wchłonięty dzięki właściwościom filtracyjnym węgla czyli oczyścił wodę. Nauka przez doświadczanie jest przyjemna i skuteczna!
Agnieszka Lewak
WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA
6 grudnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Rudzie - Hucie odbyła się długo wyczekiwana wizyta św. Mikołaja. Mikołaj przybył do szkoły w towarzystwie swoich pomocników i rozgościł się w wiosce zaaranżowanej w sali gimnastycznej. Sala została udekorowana świątecznymi ozdobami, co stworzyło magiczną atmosferę. Każde dziecko z niecierpliwością czekało na swoją kolej, aby spotkać Mikołaja. Święty Mikołaj witał uczniów serdecznym uśmiechem i miłymi słowami. Każdemu z nich wręczył pyszną czekoladę, co wywołało wielką radość. Nauczyciele również nie pozostali bez upominków – otrzymali piękne, ozdobne rózgi. Były one przyjęte z uśmiechem i poczuciem humoru. Tego dnia w klasach uczniowie wymieniali się także upominkami przygotowanymi dla siebie nawzajem. Prezentom towarzyszyły życzenia i wiele śmiechu. Wszyscy byli podekscytowani i pełni radości. Pod okiem pani Agnieszki Grabowskiej uczniowie dekorowali pierniczki dla św. Mikołaja. Każde dziecko mogło wybrać swoje ulubione wzory i kolory do ozdabiania. Na stołach pojawiły się lukry, posypki i czekoladowe dodatki. Praca nad pierniczkami sprawiła uczniom mnóstwo frajdy, a efekty były imponujące. Mikołaj podziwiał pięknie udekorowane pierniczki, a nawet spróbował kilku z nich. Pochwalił dzieci za ich talent i zaangażowanie. Dzieci chętnie opowiadały Mikołajowi o swoich wymarzonych prezentach świątecznych. Cała społeczność szkolna była w doskonałych humorach, a atmosfera tego dnia była wyjątkowo świąteczna. Po zakończeniu spotkania z Mikołajem uczniowie zabrali swoje pierniczki do domu, aby podzielić się nimi z rodziną. Wizyta św. Mikołaja była pełna uśmiechu, życzliwości i wspólnej zabawy. Na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników tego radosnego wydarzenia.
Agnieszka Suszczyk