"OPERACJA CZYSTA RZEKA"
Uczniowie naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka” 16 kwietnia uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Operacja Czysta Rzeka”, której celem jest troska o środowisko naturalne i propagowanie postaw proekologicznych. Pod czujnym okiem koordynatora szkolnego, pani Sylwii Jankowskiej, oraz opiekuna, pani Aleksandry Panasiuk-Białoskurskiej, młodzież zaangażowała się w porządkowanie terenów wokół rzeki Gdolanki, przepływającej przez centrum naszej gminy. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się zebrać 12 worków odpadów, przyczyniając się tym samym do poprawy stanu środowiska i estetyki naszej okolicy. Akcja była nie tylko pracą na rzecz natury, ale również okazją do integracji i wspólnego spędzenia czasu. Po zakończonym sprzątaniu na uczestników czekało ognisko. Była to zasłużona chwila odpoczynku, pełna uśmiechu i dobrej atmosfery.
Sylwia Jankowska
„HAZARD? NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ!”
14 kwietnia 2025r. uczniowie klas VII a, VII b i VIII wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej pt.: „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” Celem kampanii jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym w sieci Internet, a także podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe. Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo – aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych. Ważna jest też postawa rodziców. Jeśli dzieci grają hazardowo, to w dużej mierze wynika to z braku świadomości zagrożeń u dorosłych. Dzieci uczą się różnych zachowań właśnie od nich. Jeśli rodzic sam wie, czym jest hazard, to dziecko również będzie o tym wiedzieć. Dziękujemy pracownikom Krajowej Administracji Skarbowej w Lublinie za przeprowadzenie kampanii w naszej szkole.
KONKURS WIELKANOCNY
W dniu 9 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystym rozstrzygnięciu konkursu wielkanocnego na pisankę i palmę. Konkurs wszedł już w tradycyjne działania GOK-u i szkoły trwające już od 30 lat. Nasi uczniowie jak co roku brali czynny udział w tym wydarzeniu. Tego dnia nasza społeczność wypełniła widownię na sali widowiskowej. Każda osoba biorąca udział w konkursie została nagrodzona brawami i upominkami. Na koniec uroczystości mogliśmy obejrzeć konkursowe prace w galerii Domu Kultury. Na pewno za rok wzbogacimy galerię nowymi, pomysłowymi pracami.
KONSEKWENCJE PRAWNE NIEWŁAŚCIWYCH ZACHOWAŃ UCZNIÓW I CYBERBEZPIECZEŃSTWO - SPOTKANIE Z POLICJANTEM
4 kwietnia 2025r. w naszej szkole odbyły się spotkania z funkcjonariuszami: aspirant Katarzyną Kaszubą i dzielnicowym aspirantem sztabowym Dariuszem Jaszczem z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. Tematem zajęć były współczesne zagrożenia młodzieży, odpowiedzialność prawna nieletnich uczniów oraz konsekwencje niebezpiecznych czynów. Podczas spotkania policjantka wyjaśniła uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy werbalnej i fizycznej w szkole. Przedstawiła konsekwencje prawne wynikające z nieprzestrzegania norm obowiązujących w szkole i poza nią. Poruszana była również tematyka bezpieczeństwa w Internecie. Pan dzielnicowy przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Podczas spotkania funkcjonariusze omawiali szereg przykładów negatywnych zachowań młodych ludzi, które mogą narazić ich na odpowiedzialność karną. Jednocześnie zwracali uwagę na sposoby unikania i zapobiegania tym zagrożeniom. Uczniowie z klas 4 – 8 mogli poznać przykłady czynów karalnych oraz zjawisk demoralizacji, które posłużyły policjantom do wyjaśnienia konsekwencji prawnych takich zachowań. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości wśród młodzieży w zakresie zagrożeń związanych z używaniem substancji odurzających oraz promowanie aktywności w zakresie profilaktyki i zapobiegania zachowaniom niepożądanym oraz promowanie zasad bezpieczeństwa w szkole.
TRZY MEDALE W WARSZAWIE
W dniach 05-06.04.2025 w Warszawie odbył się Ogólnopolski Turniej Zapaśniczy dziewcząt i chłopców Wrestling Cup. W turnieju brało udział prawie 300 zawodniczek i zawodników, wśród nich pięć zapaśniczek i czterech zapaśników z Rudy - Huty. Bardzo dobrze walczył Piotr Paciejewski, który po trzech wygranych pojedynkach dotarł do finału. Jednak po zaciętej i emocjonującej walce o złoty medal minimalnie przegrał na punkty (4:5), Drugi srebrny medal wywalczyła Klara Dąbrowska, a z brązowym krążkiem wróciła Zuzia Tulikowska. Ponadto w turnieju startowali: Amelia Honory, Kaja Preussner, Maja Rozmarynowska, Jakub Przetak, Adam Gąsiorowski, Mikołaj Danicki. Przed turniejem zwiedziliśmy Stare miasto, Krakowskie Przedmieście, Grób Nieznanego Żołnierza i Pałac Prezydencki.
WYJAZD KLAS II i III B NA SPEKTAKL „KRÓLOWA ŚNIEGU” I WARSZTATY WIELKANOCNE
Dnia 1 kwietnia uczniowie klas II i III b wzięli udział w wyjątkowym wyjeździe edukacyjnym. W ramach wizyty obejrzeli spektakl „Królowa Śniegu” w Chełmskim Domu Kultury, który przeniósł ich w magiczny świat baśni Hansa Christiana Andersena. Po przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach zdobienia pisanek woskiem, zorganizowanych w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Dzięki temu mieli okazję poznać tradycyjne techniki dekorowania jajek oraz zgłębić wielkanocne zwyczaje.
To był dzień pełen artystycznych i kulturowych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów!
Agnieszka Lewak
PAMIĘTAMY – WYCIECZKA NA MAJDANEK
Pamiętamy – Wycieczka na Majdanek 21 marca uczniowie klas 7a i 7b pod opieką pani Sylwii Jankowskiej i pani Aleksandry Panasiuk - Białoskurskiej udali się na wyjątkową lekcję historii do Państwowego Muzeum na Majdanku. To miejsce, które skłania do refleksji, budzi emocje i pozwala lepiej zrozumieć trudną przeszłość naszego kraju. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć teren dawnego obozu koncentracyjnego, poznać losy jego więźniów oraz zobaczyć ekspozycje muzealne ukazujące codzienne życie i dramatyczne wydarzenia, które miały tam miejsce. W zadumie i z ogromnym szacunkiem dla historii przemierzali kolejne miejsca pamięci, uświadamiając sobie, jak ważne jest, by nigdy nie zapomnieć o tych tragicznych wydarzeniach. To była niezwykle poruszająca i wartościowa lekcja, która na długo zostanie w naszej pamięci. Historia to nie tylko daty i fakty – to także ludzie, ich losy i pamięć, którą mamy obowiązek pielęgnować.
Sylwia Jankowska
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
W dniu 21 marca przyszła do nas długo wyczekiwana wiosna. Przyszła w pierwszym wiosennym słońcu, zieleni traw, szczebiocie ptaków i zapachu kwiatów. To doskonała pora by zadbać o porządki wokół nas, czy to w ogrodzie, czy to w naszych szafach. Uczniowie klas 0-III dokonali takich porządków we własnej garderobie i postanowili zaprezentować swoje nowe wiosenne stroje w wielkim Pokazie Mody Wiosennej. Każdy z uczestników pokazu został doceniony głośnymi owacjami i drobnym upominkiem. Prezentowały się całe klasy, wykonując przed własnym pokazem wiosenną piosenkę. Takich ilości braw i muzyki dawno nie było słychać w naszej szkole. Każda z klas otrzymała również pamiątkowy dyplom. Brawa należą się wszystkim, nie tylko zwycięzcom WIOSENNEGO POKAZU MODY. Wiosenny charakter dnia zwieńczył wspólny przemarsz z kolorowymi gaikami i Marzanną. Pożegnaliśmy na rok zimę, a przywitaliśmy z honorami przybyłą wiosnę.
PRACE PLASTYCZNE
Kiedy dziecięca wyobraźnia spotka się ze sztuką powstają piękne, pełne kolorów prace plastyczne. Wiosna jest bardzo wdzięcznym i lubianym przez dzieci tematem prac. Każda klasa przywitała nadejście wiosny przepięknymi pracami, które zdobią naszą szkolną galerię prac. Warto przejść się korytarzem obok klas 0-III i spędzić chwilę ze sztuką, której autorami są nasi mali artyści.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "BEZ PANIKI! SZTUKA RATOWANIA ŻYCIA"
Dziś w naszej szkole odbyły się warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez 19 Nadbużańską Brygadę Obrony Terytorialnej. Szkolenie wzbogaciło wiedzę uczniów i pozwoliło w praktyce przećwiczyć nabyte umiejętności. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach innowacji pedagogicznej pt. "Bez paniki! Sztuka ratowania życia", którą wprowadziły pani Sylwia Jankowska oraz pani Izabela Mazurkiewicz. Udział w innowacji biorą uczniowie klasy 7b.