foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask" w Rudzie-Hucie

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 25 Kwiecień 2025    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 91 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


1460378
Dziś
Wszystkie
681
1460378

Twój numer IP: 18.118.210.233
2025-04-25 11:13

CENNA LEKCJA OŚWIATY I KULTURY

Dnia 11 maja 2018r. uczniowie klas  siódmych szkoły podstawowej i gimnazjaliści  uczestniczyli w spotkaniu z panem Antonim Franeckim. Regionalista wygłosił prelekcję na temat „Historia szkolnictwa na terenie gminy Ruda – Huta”.
Wykład  rozpoczął się od wygłoszenia uczniom fragmentu patriotycznego wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, napisanego podczas zaborów. Treść liryku miała na celu nawiązanie do sytuacji naszych ziem pod zaborami i stanu polskiej oświaty. Usłyszeliśmy, że pierwsze zapisy o tajnym nauczaniu na naszych ziemiach datowane są na lata 30-te XIX wieku. Ciekawe okazało się, że już w 1831r. w Rudzie istniała szkoła elementarna. Później istniały szkoły przy cerkwi prawosławnej, gdzie nauczanie odbywało się w języku rosyjskim, aż do 1918r.
Społeczeństwo domagało się jednak polskiej szkoły, dlatego na początku XX wieku wybuchł strajk. Robotnicy Huty Szkła w Rudzie – Hucie wystosowali  postulaty przywrócenia polskiej szkoły i podwyżek płac. Poznaliśmy miejscowości, w których  do zakończenia I wojny światowej mieściły się szkoły jednoklasowe i jedyna – dwuklasowa – w Rudzie. Obejrzeliśmy zdjęcia starych świadectw z czasów Królestwa Polskiego i późniejszych. Ciekawe jest to, że w okresie okupacji, lata1939 – 1945, szkoły musiały wystawiać świadectwa szkolne dwujęzyczne, tzn. w języku niemieckim i polskim.
W niektórych miejscowościach w latach 60-tych istniały też szkoły dla pracujących. Na zakończenie wystąpienia prelegent wspomniał o ludziach wywodzących się z naszej miejscowości, którzy  osiągnęli sukces zawodowy lub piastują  zaszczytne funkcje, przynosząc regionowi dumę.
Podziękowanie na ręce pana Antoniego Franeckiego złożyła pani wicedyrektor Dorota Sawicka oraz Daria Przymirska, uczennica klasy 3a gimnazjum.
W drugiej części spotkania obejrzeliśmy fotoreportaż przygotowany przez panią Iwonę Borodej ukazujący historię corocznych „Bolkowań” w  Hniszowie od roku 2005.  Pani Iwona w imieniu pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie – Hucie zaprosiła młodzież na szczególne  „Bolkowanie” w bieżącym roku – z racji obchodów 1000-lecia pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie.

Prezentacja multimedialna

Copyright © 2025 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie